wtorek, 17 kwietnia 2012

Gdy Zapada Zmrok #4 : Sean Stewart - Krąg Doskonały

Tłumaczenie : Andrzej Sawicki
Data wydania : 2004
Wydawnictwo : RedHorse
Ilość stron : 324  Czas na książkę, która nie wyszła spod ręki Stephena Kinga. Tym razem będzie to Sean Stewart i tytuł "Krąg Doskonały". "Perfect Cirlce", bo tak brzmi oryginalna nazwa tej powieści, otrzymałem parę ładnych lat temu w prezencie urodzinowym i szybko się z owym dziełem rozprawiłem.

  Głównym bohaterem książki jest Will - walczący z duchami egzorcysta. Pewnego dnia dzwoni do niego Tom Hanlon - jego kuzyn - z bardzo nietypową prośbą. Hanlon chce, aby Will pomógł mu się pozbyć z jego garażu martwej dziewczyny. Chodzi oczywiście o ducha. Dla Willa tego typu prośba wcale nie jest nietypowa, jednak nasz bohater nie domyśla się, iż może się wpakować w niezłe kłopoty.

  Muszę przyznać, że tematyka duchów, czy egzorcyzmów jest według mnie jedną z bardziej przerażających jeśli chodzi o horrory. Tutaj w końcu mamy i duchy i egzorcystę, ale mimo wszystko "Krąg Doskonały" to pewnego rodzaju chwyt marketingowy. Książka, która jest reklamowana jako najlepszy horror od czasu "Szóstego Zmysłu" nie do końca jest horrorem. Tak naprawdę nie duchy są w tej powieści najwżniejsze, a sama postać Willa i jego życiowych problemów. Koniec końców, "Krąg Doskonały" można nazwać powieścią obyczajową z elementami horroru. Powieścią, w której główny bohater - Will Kennedy - zmaga się ze swoim życiem. Swoją drogą reklama nie jest zbytnio trafiona, gdyż "Szósty Zmysł" też raczej horrorem nazwać nie można.

  Mimo wszystko "Krąg Doskonały" to dobra powieść, którą czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Różne smutne rzeczy, które spotykają Willa mogą sprawić, że czytając rozumiemy bohatera, bo przecież takie problemy, jak choćby małżeńskie są dość normalne.Jeśli ktoś liczy na dobry horror to raczej go ta książka nie zadowoli, ale jeśli ktoś chce przeczytać po prostu dobrą książkę, to już co innego.

Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.